When we want to start a new project for paper sticks, the first we want to check is the cost. The cost includes the plant rent, equipment cost, labor cost, and production cost. The most difficult part is knowing the production cost. How many paper stick in 1 kg? Now let’s see how to calculate.
The raw material of paper sticks is paper and glue. For the approximate cost could calculate the weight with the paper cost, and add 1-2% waste (the weight is included in the glue weight, the glue cost is less than the paper). So if we know the weight and paper cost, we can calculate the cost.
The formula is as follows:
Each paper stick weight G = V × θ ,
Let's say the price of paper is $1,500/ton
V=volume, θ=specific gravity coefficient(ordinary paper stick θ = 0.0011)
∴For example: diameter φ = 2.5mm, length L = 50mm:
Paper stick volume V = (π / 4) × φ² × L = 0.785 × 2.5 × 50 = 245.3125
weight G = V × θ = 245.3125 × 0.0011 = 0.26984 (g)
price= 0.26984g x $1,500/1000000*102%≈$0.0004128
According to the above formula, we made a calculator for reference only.